Gym Master - en to pt_BR translation catalogue (622 entries)

en: Add Activity
pt_BR: Adicionar Atividade

en: Success! Record Saved Successfully.
pt_BR: Sucesso! Registro salvas com sucesso.

en: Success! Record Deleted Successfully
pt_BR: Sucesso! Registro excluído com sucesso

en: Edit Activity
pt_BR: Editar Atividade

en: Success! Record Updated Successfully.
pt_BR: Sucesso! Registro atualizado com sucesso.

en: Success! Record Saved Successfully.Please login again to see changes.
pt_BR: Sucesso! Ficha conservada Successfully.Please de login novamente para ver as alterações.

en: Add Class Schedule
pt_BR: Adicionar programação das aulas

en: Success! Record Saved Successfully
pt_BR: Sucesso! Ficha conservada com sucesso

en: Error! There was an error while updating,Please try again later.
pt_BR: Erro! Ocorreu um erro durante a atualização, por favor, tente novamente mais tarde.

en: Edit Class Schedule
pt_BR: Editar Programação Classe

en: Success! Record Updated Successfully
pt_BR: Sucesso! Registro atualizado com sucesso

en: Success! Staff Member Deleted Successfully.
pt_BR: Sucesso! Staff Member excluído com sucesso.

en: Weight Report
pt_BR: Relatório de peso

en: Day
pt_BR: Dia

en: Thigh Report
pt_BR: coxa Relatório

en: Height Report
pt_BR: Relatório altura

en: Chest Report
pt_BR: peito Relatório

en: Waist Report
pt_BR: Relatório da cintura

en: Arms Report
pt_BR: Relatório braços

en: Fat Report
pt_BR: Relatório de gordura

en: Not Paid
pt_BR: Não pago

en: Partially Paid
pt_BR: parcialmente pago

en: Membership Reminder Alert!
pt_BR: Membership Lembrete Alert!

en: January
pt_BR: janeiro

en: February
pt_BR: fevereiro

en: March
pt_BR: Março

en: April
pt_BR: Abril

en: May
pt_BR: Maio

en: June
pt_BR: Junho

en: July
pt_BR: Julho

en: August
pt_BR: Agosto

en: September
pt_BR: Setembro

en: October
pt_BR: Outubro

en: November
pt_BR: Novembro

en: December
pt_BR: Dezembro

en: You are not authorized to access that location.
pt_BR: Você não está autorizado a acessar esse local.

en: Class
pt_BR: Classe

en: Present
pt_BR: Atual

en: Absent
pt_BR: Ausente

en: Staff Member
pt_BR: Membro da Equipe

en: Success! Settings Saved Successfully.
pt_BR: Sucesso! Configurações salvas com sucesso.

en: Success! Settings Saved successfully.
pt_BR: Sucesso! Configurações salvas com sucesso.

en: Add Accountant
pt_BR: Adicionar contador

en: Success! Record Successfully Saved.
pt_BR: Sucesso! Registro salvas com sucesso.

en: Edit Accountant
pt_BR: Editar contador

en: Success! Accountant Deleted Successfully.
pt_BR: Sucesso! Contador excluído com sucesso.

en: Add/Remove Category
pt_BR: Adicionar / Remover Categoria

en: enter category name
pt_BR: inserir nome da categoria

en: Add Category
pt_BR: Adicionar Categoria

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Action
pt_BR: Acao

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Add/Remove Instalment Plan
pt_BR: Adicionar / Remover plano de prestação

en: Enter Duration Number
pt_BR: Enter Number Duração

en: Select Duration
pt_BR: seleccione Duração

en: Days
pt_BR: Dias

en: Week
pt_BR: Semana

en: Month
pt_BR: Mês

en: Year
pt_BR: Ano

en: Plan
pt_BR: Plano

en: Add/Remove Role
pt_BR: Adicionar / Remover Papel

en: Enter Role
pt_BR: Digite Papel

en: Add Role
pt_BR: Add Função

en: No roles added
pt_BR: Não há papéis acrescentou

en: Add/Remove Specialization
pt_BR: Adicionar / Remover Especialização

en: Enter Specialization
pt_BR: Digite Especialização

en: Add/Remove Interest
pt_BR: Adicionar / Remover Interesse

en: Enter Interest
pt_BR: Digite interesse

en: Add Interest
pt_BR: Adicionar interesse

en: Interest
pt_BR: Interesse

en: No record added yet
pt_BR: Nenhum registro adicionado ainda

en: Add/Remove Source
pt_BR: Adicionar / Remover Fonte

en: Enter Source
pt_BR: Digite Fonte

en: Add Source
pt_BR: Adicionar Fonte

en: Source List
pt_BR: Lista fonte

en: Add/Remove Levels
pt_BR: Adicionar / Remover Níveis

en: Enter Level
pt_BR: Digite Nível

en: Add Level
pt_BR: Adicionar Nível

en: Levels
pt_BR: Niveis

en: Activity
pt_BR: Atividade

en: Sets
pt_BR: Conjuntos

en: Reps
pt_BR: reps

en: KG
pt_BR: 27 kg..

en: Rest Time
pt_BR: Tempo de descanso

en: Kg
pt_BR: 27 kg..

en: Min
pt_BR: Minutos

en: Your Workout
pt_BR: Seu treinamento

en: No Workout assigned for today.You can add data from below.
pt_BR: No treino atribuído para today.You pode adicionar dados a partir de baixo.

en: Level
pt_BR: Nível

en: Select Level
pt_BR: selecione Nível

en: Category List
pt_BR: Lista de categoria

en: Edit/Delete Measurement
pt_BR: Editar / Medição Excluir

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Measurement
pt_BR: Medição

en: Result
pt_BR: Resultado

en: Record Date
pt_BR: 6.1 Dados de Registro 18

en: No Data Found.
pt_BR: Nenhum Dado Foi Encontrado

en: Add/Remove Event Place
pt_BR: Adicionar / Remover Lugar Evento

en: Enter Place Name
pt_BR: Digite o nome de Lugar

en: Add Place
pt_BR: Adicionar local

en: Place Name
pt_BR: Nome do Local

en: Group Members
pt_BR: Membros do Grupo

en: Add Payment
pt_BR: Adicionar Pagamento

en: Paid Amount
pt_BR: Montante pago

en: Payment By
pt_BR: Pagamento Por

en: Paypal
pt_BR: PayPal

en: Cash
pt_BR: Dinheiro

en: Bank Transfer
pt_BR: Transferência Bancária

en: Invoice
pt_BR: Fatura

en: Issue Date
pt_BR: Data da Questão

en: Status
pt_BR: estado

en: Payment To
pt_BR: 'Para pagamento '

en: Bill To
pt_BR: Enviar fatura a

en: Membership Type
pt_BR: Tipo de Membro

en: Sign Up Fee
pt_BR: Taxa de cadastro

en: Membership Fee
pt_BR: Investimento

en: Subtotal :
pt_BR: Subtotal:

en: Payment Made :
pt_BR: Pagamento feito :

en: Due Amount  :
pt_BR: Devido Quantidade:

en: Payment History
pt_BR: Histórico de pagamento

en: Date
pt_BR: Encontro

en: Amount
pt_BR: Quantidade

en: Method
pt_BR: Método

en: Invoice Entries
pt_BR: entradas de faturas

en: Entry
pt_BR: Entrada

en: Price
pt_BR: Preço

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Grand Total :
pt_BR: Total Geral

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Notice Detail
pt_BR: Detalhe aviso

en: Notice Title
pt_BR: Título do aviso

en: Notice Comment
pt_BR: aviso Comentário

en: Notice For
pt_BR: aviso Para

en: Start Date
pt_BR: Data de início

en: End Date
pt_BR: Data final

en: Assign Workout
pt_BR: atribuir Workout

en: success! Record Saved Successfully.
pt_BR: sucesso! Registro salvas com sucesso.

en: Error! Workout days data couldn't saved.Please try again.
pt_BR: Erro! Dados dias de treino não poderia saved.Please tente novamente.

en: Error! Record couldn't saved.Please try again.
pt_BR: Erro! Registro não pôde saved.Please tente novamente.

en: View Workout
pt_BR: Ver Workout

en: Error! Workout days daya couldn't saved.Please try again.
pt_BR: Erro! Workout dias daya não poderia saved.Please tente novamente.

en: Success! Record Deleted Successfully.
pt_BR: Sucesso! Registro excluído com sucesso.

en: Success! Attendance Saved Successfully.
pt_BR: Sucesso! Presença salvas com sucesso.

en: Error! Please Select Member/Staff-Member.
pt_BR: Erro! Selecione Membro / Staff-Membro.

en: Add Workout
pt_BR: Adicionar Workout

en: Add Measurement
pt_BR: Adicionar Medição

en: Edit Measurement
pt_BR: Editar Medição

en: Test Email
pt_BR: teste de E-mail

en: Add Group
pt_BR: Adicionar grupo

en: Success! Group Added Successfully.
pt_BR: Sucesso! Grupo adicionado com sucesso.

en: Edit Group
pt_BR: Editar Grupo

en: Add Member
pt_BR: Adicionar membro

en: Edit Member
pt_BR: Editar membro

en: Success! Member activated successfully.
pt_BR: Sucesso! Membro ativada com sucesso.

en: Success! Message Sent Successfully.
pt_BR: Sucesso! Mensagem enviada com sucesso.

en: Error! Message Couldn't be Sent, Please Try Again.
pt_BR: Erro! A mensagem não pôde ser enviada, por favor, tente novamente.

en: Success! Message Deleted Successfully.
pt_BR: Sucesso! Mensagem apagada com sucesso.

en: Success! Api Key Saved successfully.
pt_BR: Sucesso! Key Api salvas com sucesso.

en: Success! Api Key Updated successfully.
pt_BR: Sucesso! Key Api atualizado com sucesso.

en: Success! Mail Synchronize Successfully Done.
pt_BR: Sucesso! Correio Sincronizar feito com sucesso.

en: Campaign Tests Not Sent!
pt_BR: Testes de campanha não enviado!

en: Campaign Tests Sent!
pt_BR: Testes de campanha enviados!

en: Error! Record Not Saved.Please Try Again.
pt_BR: Erro: Opções não salvas, por favor, tente novamente.

en: Success! Record Successfully Updated.
pt_BR: Sucesso! Registro atualizado com sucesso.

en: Error! Record Not Updated.Please Try Again.
pt_BR: Erro! Registro não Updated.Please tente novamente.

en: Success! Record Deleted Successfully Updated.
pt_BR: Sucesso! Registro excluído atualizado com sucesso.

en: Add Nutrition Schedule
pt_BR: Adicionar Nutrition Programação

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Error! Nutrition data couldn't saved.Please try again.
pt_BR: Erro! dados nutricionais não poderia saved.Please tente novamente.

en: Error! Nutrition Schedule couldn't saved.Please try again.
pt_BR: Erro! Nutrição Marcar não poderia saved.Please tente novamente.

en: View Nutrition Schedule
pt_BR: Ver Programação Nutrição

en: Error! New password and confirm password does not matched.Please try again.
pt_BR: Erro! Nova senha e confirme a senha não matched.Please não tente novamente.

en: Success! Password Updated Successfully
pt_BR: Sucesso! Senha atualizada com sucesso

en: Error! Current password is wrong.Please try again.
pt_BR: Erro! senha atual é wrong.Please tente novamente.

en: Error! Email-id already exists.Please try again.
pt_BR: Erro! E-mail-id já exists.Please tente novamente.

en: Registration completed successfully. Please Check email
pt_BR: Registro concluída com êxito. Por favor, verifique e-mail

en: Add Membership
pt_BR: Adicionar uma assinatura.

en: Error! There was an error while saving,Please try again later.
pt_BR: Erro! Houve um erro ao salvar, por favor tente novamente mais tarde.

en: Edit Membership
pt_BR: Editar Membro

en: Success! Activity Successfully Assigned.
pt_BR: Sucesso! Atividade designado com êxito.

en: Success! Activity Unassigned Successfully.
pt_BR: Sucesso! Atividade não atribuídos com sucesso.

en: Success! Payment Added Successfully.
pt_BR: Sucesso! Pagamento adicionado com sucesso.

en: Success! Payment Record Deleted Successfully.
pt_BR: Sucesso! Registro de pagamento excluído com sucesso.

en: Success! Payment Successfully Completed.
pt_BR: Sucesso! Pagamento concluído com êxito.

en: Paypal Payment IPN save failed to DB.
pt_BR: Pagamento paypal IPN salvar falhou ao DB.

en: Add Staff Member
pt_BR: Adicionar Membro da Equipe

en: Edit Staff Member
pt_BR: Editar Membro da Equipe

en: Sorry, Your account is expired.
pt_BR: Desculpe, sua conta expirou.

en: Error! Your account not activated yet!
pt_BR: Erro! Sua conta ainda não está ativada!

en: Invalid username or password, try again
pt_BR: nome de usuário ou senha inválida, tente novamente

en: Not Taken
pt_BR: Não pego

en: Members
pt_BR: Membros

en: Staff Members
pt_BR: Os membros

en: Accountants
pt_BR: Contadores

en: Administrator
pt_BR: Administrador

en: No data available in table
pt_BR: Sem dados disponíveis na tabela

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
pt_BR: Mostrando _START_ para _END_ de entradas _TOTAL_

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
pt_BR: Mostrando 0-0 de 0 entradas

en: (filtered from _MAX_ total entries)
pt_BR: (Filtrado a partir das entradas totais _MAX_)

en: Show _MENU_ entries
pt_BR: Mostrar entradas _MENU_

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Processing...
pt_BR: Processando...

en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: No matching records found
pt_BR: Não foram encontrados registros correspondentes

en: First
pt_BR: Primeiro

en: Last
pt_BR: Último

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: activate to sort column ascending
pt_BR: activar para classificar ascendente coluna

en: activate to sort column descending
pt_BR: activar para classificar a coluna descendente

en: Activity List
pt_BR: Lista de Atividades

en: Activity Name
pt_BR: Nome da atividade

en: Activity Category
pt_BR: Categoria atividade

en: Activity Trainer
pt_BR: instrutor atividade

en: Select Category
pt_BR: Selecione a Categoria

en: Activity Title
pt_BR: Título atividade

en: Assign to Staff Member
pt_BR: Atribuir a membro da equipe

en: Select Staff Member
pt_BR: Escolha dos membros do pessoal

en: Save Activity
pt_BR: Salvar Atividade

en: Profile Setting
pt_BR: perfil Ambiente

en: Admin
pt_BR: Administrador

en: Personal Information
pt_BR: Informacao pessoal

en: First Name
pt_BR: Primeiro nome

en: Last Name
pt_BR: Sobrenome

en: Email
pt_BR: email

en: Login Information
pt_BR: Informação do Login

en: Password
pt_BR: Senha

en: Display Image
pt_BR: imagem de exibição

en: Save Details
pt_BR: Salvar Detalhes

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Class & Nutrition Schedule
pt_BR: Horário de aula e Nutrição

en: Class Schedule
pt_BR: Horário de aula

en: Nutrition Schedule
pt_BR: Horário nutrição

en: Member Management
pt_BR: Gestão dos membros

en: Accountant
pt_BR: Contador

en: Workout
pt_BR: Exercite-se

en: Daily Workout
pt_BR: Workout diária

en: Store & Products
pt_BR: Store & Produtos

en: Product
pt_BR: Produto

en: Store
pt_BR: Loja

en: Reservation
pt_BR: Limite!

en: Attendance
pt_BR: Presença

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Membership Payment
pt_BR: Pagamento de membro

en: Income
pt_BR: Receita

en: Expenses
pt_BR: {0}5.20{/0} {1}       {/1} {2}{3}Despesas.{/3}{/2}

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Newsletter
pt_BR: Boletim de Notícias

en: Notice
pt_BR: Aviso

en: Report
pt_BR: Reportar

en: Email Settings
pt_BR: Configurações de e-mail

en: General Settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: Access Right
pt_BR: direito de acesso

en: Class List
pt_BR: Lista de Classes

en: Class Name
pt_BR: nome da classe.

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Select Assistant Staff Member
pt_BR: Selecione Assistente membro da equipe

en: Location
pt_BR: Localização

en: Select Days
pt_BR: seleccione Dias

en: Sunday
pt_BR: domingo

en: Monday
pt_BR: Segunda-feira

en: Tuesday
pt_BR: Terça-feira

en: Wednesday
pt_BR: Quarta-feira

en: Thursday
pt_BR: Quinta-feira

en: Friday
pt_BR: Sexta-feira

en: Saturday
pt_BR: sábado

en: Start Time
pt_BR: Hora de Início:

en: Select Time
pt_BR: Selecionar tempo/horário

en: End Time
pt_BR: Fim do tempo

en: Add Time
pt_BR: Adicionar cidade

en: Save Class
pt_BR: Salvar Classe

en: Class Schedules
pt_BR: horários das aulas

en: Staff Name
pt_BR: Nome de equipe

en: Starting Time
pt_BR: Tempo de partida

en: Ending Time
pt_BR: Hora de término

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Member
pt_BR: Membro

en: Membership
pt_BR: Assinatura

en: Group List
pt_BR: Lista de grupo

en: Payment by month
pt_BR: Pagamento por mês

en: There is not enough data to generate report
pt_BR: Não há dados suficientes para gerar relatório

en: Member Attendance Report
pt_BR: Relatório de presença dos membros

en: No of Member
pt_BR: Nenhum dos Estados

en: Staff Attendance Report
pt_BR: Relatório de Frequência equipe

en: Number of Staff Members
pt_BR: Número de funcionários

en: Staff Attendance
pt_BR: Presença equipe

en: Weight Progress Report
pt_BR: Relatório de Progresso de peso

en: Waist  Progress Report
pt_BR: Relatório de Progresso da cintura

en: Thigh Progress Report
pt_BR: Relatório de Progresso da coxa

en: Arms Progress Report
pt_BR: Relatório de Progresso braços

en: Height Progress Report
pt_BR: Relatório de Progresso Altura

en: Chest Progress Report
pt_BR: Relatório de Progresso no peito

en: Fat Progress Report
pt_BR: Relatório de Progresso de gordura

en: Version
pt_BR: Versão

en: Member since
pt_BR: Membro desde

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Sign out
pt_BR: Sair

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: System Settings
pt_BR: Configurações do sistema

en: Gym Name
pt_BR: Nome ginásio

en: Starting Year
pt_BR: A partir do ano

en: Gym Address
pt_BR: gym Endereço

en: Office Phone Number
pt_BR: Número Office Phone

en: Country
pt_BR: País

en: System Language
pt_BR: Idioma do sistema

en: Set Language to RTL
pt_BR: Definir idioma para RTL

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: Date Picker Language
pt_BR: Date Picker Idioma

en: Date Formate
pt_BR: data Formate

en: Calendar Language
pt_BR: calendário Idioma

en: Gym Logo
pt_BR: Logo ginásio

en: Cover Image
pt_BR: Imagem de capa

en: Measurement Units
pt_BR: Unidades de mensuração

en: Weight
pt_BR: Peso

en: Height
pt_BR: Altura

en: Chest
pt_BR: Peito

en: Waist
pt_BR: Cintura

en: Thing
pt_BR: coisa.

en: Arms
pt_BR: Braços

en: Fat
pt_BR: gordura

en: Member Privacy Setting
pt_BR: Membro Ambiente de Privacidade

en: Member can view other member's details
pt_BR: Membro pode ver os detalhes de outros membros

en: Staff Member can view own trainee member's details
pt_BR: Staff Membro pode visualizar detalhes próprio membro estagiário

en: Paypal Setting
pt_BR: Paypal Ambiente

en: Enable Sandbox
pt_BR: Ativar Sandbox

en: Paypal Email Id
pt_BR: Paypal E-mail Id

en: Select Currency
pt_BR: Selecionar moeda

en: Membership Alert Message Setting
pt_BR: Ambiente Membership Alerta Mensagem

en: Enable Alert Mail
pt_BR: Ativar Alerta de Correio

en: Reminder Before Days
pt_BR: Lembrete Antes Dias

en: Reminder Message
pt_BR: LEMBRETE MENSAGEM

en: ShortCodes For Notification Mail Message
pt_BR: Códigos de acesso para a mensagem de notificação de email

en: Member Name
pt_BR: Nome do membro

en: Membership Name
pt_BR: Nome de Membro

en: Membership Start Date
pt_BR: Membership Data de Início

en: Membership End Date
pt_BR: Data de Término Membership

en: Message Setting
pt_BR: Ambiente mensagem

en: Member can Message To other's
pt_BR: Membro pode mensagem a outros de

en: Header & Footer Text
pt_BR: Cabeçalho e Rodapé Texto

en: Left Header Text
pt_BR: Cabeçalho esquerdo Texto

en: Footer Text
pt_BR: Texto do rodapé

en: Save Settings
pt_BR: Salvar configurações

en: Access Right Settings
pt_BR: Configurações de Direito de Acesso

en: Menu
pt_BR: Cardapio

en: Attendence
pt_BR: attendence

en: Assigned Workouts
pt_BR: Exercícios atribuídos

en: Workouts
pt_BR: exercícios

en: Fee Payment
pt_BR: «O pagamento da taxa'

en: Expense
pt_BR: Despesas.

en: Account
pt_BR: Conta

en: Subscription History
pt_BR: História de subscrição

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Accountant List
pt_BR: Lista de contador

en: Photo
pt_BR: Foto

en: Accountant Name
pt_BR: Nome contador

en: Accountant Email
pt_BR: Contador Email

en: Mobile No.
pt_BR: Número do celular

en: Middle Name
pt_BR: Nome do meio

en: Gender
pt_BR: Gênero

en: Male
pt_BR: Masculino

en: Female
pt_BR: Femea

en: Date of birth
pt_BR: Data de Nascimento

en: Contact Information
pt_BR: Informações de contato

en: Home Town Address
pt_BR: Endereço Residencial

en: City
pt_BR: Cidade

en: Mobile Number
pt_BR: Número de celular

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Save Accountant
pt_BR: Salvar contador

en: Workout Logs
pt_BR: Logs de treino

en: Description
pt_BR: Descrição

en: End Date
pt_BR: Data final

en: Select workout activity to add on selected days
pt_BR: Selecione a atividade de treino para adicionar em dias selecionados

en: Step-1 Add Workout
pt_BR: Passo-1 Adicionar Workout

en: Step-2 Save Workout
pt_BR: Passo-2 Save Workout

en: Save Workout
pt_BR: Salvar Workout

en: Start From
pt_BR: Começar de

en: TO
pt_BR: Para

en: Day name
pt_BR: nome do dia

en: Workout Log
pt_BR: Log workout

en: No Record Found
pt_BR: Nenhum registro encontrado

en: Member Goal
pt_BR: Goal membro

en: View Workouts
pt_BR: Veja Workouts

en: Member Attendance
pt_BR: Presença dos membros

en: Select Class
pt_BR: Selecionar classe

en: Take/View Attendance
pt_BR: Leve / View Atendimento

en: Save Attendance
pt_BR: Salvar Presença

en: No record found.
pt_BR: Nenhum registro encontrado

en: Staff Attendance, Date
pt_BR: Presença equipe, Data

en: Workout Daily
pt_BR: treino diário

en: Workout List
pt_BR: Lista treino

en: Result Measurement
pt_BR: Medição resultado

en: Select Result Measurement
pt_BR: Seleccione a medição Resultado

en: Result Date
pt_BR: resultado Data

en: Save Measurement
pt_BR: Salvar Medição

en: Select Date
pt_BR: Selecionar data

en: Select Record Date For Today Workout
pt_BR: Selecione Record Date For Today Workout

en: Note
pt_BR: Nota

en: Mobile
pt_BR: Celular

en: View
pt_BR: Visão

en: View Measurement
pt_BR: Ver Medição

en: Email Setting
pt_BR: email Ambiente

en: Host
pt_BR: Anfitrião

en: Port
pt_BR: Porta

en: To
pt_BR: Para

en: Send Test Mail
pt_BR: Enviar mensagem de teste

en: Group Name
pt_BR: Nome do Grupo

en: Group Image
pt_BR: grupo imagem

en: Save Group
pt_BR: Gravar Grupo

en: Total Group Members
pt_BR: Membros do Grupo total

en: Members List
pt_BR: Lista de membros

en: Member ID
pt_BR: membro ID

en: Address
pt_BR: Endereço

en: state
pt_BR: estado

en: Zip code
pt_BR: Cep

en: Physical Information
pt_BR: Informações físicas

en: Centimeter
pt_BR: Centímetro

en: Inches
pt_BR: Polegadas

en: Percentage
pt_BR: Percentagem

en: More Information
pt_BR: Mais informações

en: Add Staff
pt_BR: Adicionar Equipe

en: Interested Area
pt_BR: Área de interesse

en: Select Interest
pt_BR: Escolha um interesse

en: Add/Remove
pt_BR: Adicionar / Remover

en: Source
pt_BR: Fonte

en: Select Source
pt_BR: Selecionar a Origem

en: Referred By
pt_BR: Referido por

en: Inquiry Date
pt_BR: o pedido Data

en: Trial End Date
pt_BR: Data de Julgamento Final

en: Member Type
pt_BR: Tipo de membro

en: Prospect
pt_BR: prospecto

en: Add Class
pt_BR: Adicione a classe

en: Membership Status
pt_BR: Estado Membership

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Expired
pt_BR: Expirado

en: Dropped
pt_BR: eliminado

en: Membership Valid From
pt_BR: A adesão válido De

en: First Payment Date
pt_BR: Primeira Data de Pagamento

en: Save Member
pt_BR: Guardar Membro

en: Joining Date
pt_BR: Data de ingresso

en: Expire Date
pt_BR: Data de Validade

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Activated
pt_BR: Ativado

en: View Attendance
pt_BR: Ver Presença

en: Member List
pt_BR: Lista de membros

en: Go
pt_BR: Ir

en: View Member
pt_BR: Visualizar membro

en: Name
pt_BR: Nome

en: Mobile No
pt_BR: Número do celular

en: Date Of Birth
pt_BR: Data de nascimento

en: Moreinfo
pt_BR: Mais informações

en: MemberShip
pt_BR: Membro

en: Expiry Date
pt_BR: Data de validade

en: Classes
pt_BR: Aulas

en: Interest Area
pt_BR: Área de interesse

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Add Weight
pt_BR: Adicionar Peso

en: Add Waist
pt_BR: Adicionar cintura

en: Add Thigh
pt_BR: Adicionar Coxa

en: Add Arms
pt_BR: Adicionar Braços

en: Add Height
pt_BR: Adicionar Altura

en: Add Chest
pt_BR: Adicionar Chest

en: Add Fat
pt_BR: Adicionar Fat

en: Add Photo
pt_BR: Adicionar Foto

en: Membership Title
pt_BR: Membership Título

en: Due Amount
pt_BR: devido Montante

en: Payment Status
pt_BR: Status do pagamento

en: Compose Message
pt_BR: Compor mensagem

en: Compose
pt_BR: Compor

en: Inbox
pt_BR: Caixa de Entrada

en: Sent
pt_BR: Enviei

en: Message To
pt_BR: mensagem Para

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Message Comment
pt_BR: mensagem Comentário

en: Send Message
pt_BR: Enviar mensagem

en: Inbox Messages
pt_BR: As mensagens da caixa de entrada

en: Message From
pt_BR: Mensagem de

en: Sent Messages
pt_BR: Mensagens enviadas

en: Setting
pt_BR: Cenario

en: Sync Mail
pt_BR: sincronizar e-mails

en: MailChimp list
pt_BR: Mail List Chimp

en: Select list
pt_BR: Selecionar Lista

en: Campaign list
pt_BR: lista de campanha

en: Send Capmaign
pt_BR: Enviar Capmaign

en: Campaign
pt_BR: Campanha

en: MailChimp API key
pt_BR: Chave da API MailChimp:

en: Mailing list
pt_BR: Lista de Emails

en: Add Notice
pt_BR: Adicionar aviso

en: Notice List
pt_BR: Lista de Avisos

en: Notice Title
pt_BR: Título do aviso

en: All
pt_BR: Todos

en: Comment
pt_BR: Comentar

en: Nutrition Schdule List
pt_BR: Nutrição Lista schdule

en: Select Nutrition to add on selected days
pt_BR: Selecione Nutrição para adicionar em dias selecionados

en: Break Fast
pt_BR: café da manhã

en: Mid-Morning Snacks
pt_BR: Snacks meio da manhã

en: Lunch
pt_BR: Almoço

en: Afternoon Snacks
pt_BR: lanches à tarde

en: Dinner
pt_BR: Jantar

en: + Add Nutrition
pt_BR: + Adicionar Nutrição

en: Step-2 Save
pt_BR: Passo-2 Save

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Nutrition Schedule List
pt_BR: Lista de programação Nutrição

en: Member Photo
pt_BR: Foto membro

en: View Nutrition
pt_BR: Ver Nutrição

en: Add Product
pt_BR: Adicionar produto

en: Products
pt_BR: Produtos

en: Product List
pt_BR: Lista de produtos

en: Product Name
pt_BR: Nome do Produto

en: Product Price
pt_BR: Preço do produto

en: Product Quantity
pt_BR: Quantidade de produtos

en: Account Settings
pt_BR: Configurações da Conta:

en: Current Password
pt_BR: Senha atual

en: New Password
pt_BR: Nova senha

en: Confirm Password
pt_BR: Confirme a senha

en: Other Information
pt_BR: Outras Informacões

en: Add Reservation
pt_BR: Adicionar Reserva

en: Schedule
pt_BR: Cronograma

en: Reservation List
pt_BR: Lista de reserva

en: Event Name
pt_BR: Nome do Evento

en: Event Date
pt_BR: Data do Evento

en: Event Place
pt_BR: Local do evento

en: Select Event Places
pt_BR: Escolha Locais de Eventos

en: Add or Remove
pt_BR: Adicionar ou remover

en: Place
pt_BR: Local

en: Sell Product
pt_BR: Demanda do produto

en: Sell Records
pt_BR: Registros Vender

en: Select Product
pt_BR: Selecionar produto

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Gym Master - GYM Management Installation Wizard
pt_BR: Gym Master - Assistente de Instalação do Gerenciamento GYM

en: Database Setup
pt_BR: Configuração do banco de dados:

en: Database Name
pt_BR: Nome de Banco de Dados

en: Database Username
pt_BR: Nome de usuário do banco de dados

en: Database Password
pt_BR: Senha de banco de dados

en: Fields are required.
pt_BR: Os campos são obrigatórios.

en: System Setting
pt_BR: Configuração do Sistema

en: System Name
pt_BR: Nome do Sistema

en: Login Details
pt_BR: detalhes de login

en: Finish
pt_BR: Terminar

en: Please Note :
pt_BR: Observe:

en: 1. It may take couple of minutes to set-up database.
pt_BR: 1. Pode demorar alguns minutos para set-up banco de dados.

en: 2. Do not refresh page after to you click on install button.
pt_BR: 2. Não atualizar a página após a você clique no botão instalar.

en: 3. You will be acknowledge with success message once after installation finishes.
pt_BR: 3. Você será reconhecer com mensagem de sucesso uma vez após a conclusão da instalação.

en: 4. Click on install to complete the installation.
pt_BR: 4. Clique em instalar para concluir a instalação.

en: Congratulation
pt_BR: Parabéns

en: Installation Completed Successfully
pt_BR: Instalação concluída com êxito

en: Click
pt_BR: Clique

en: here to redirect on 	login page.
pt_BR: aqui para redirecionar na página \ tlogin.

en: Member Registration
pt_BR: Registo Os

en: Select Joining Date
pt_BR: Selecione Juntando Data

en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: Membership List
pt_BR: Lista Membership

en: Membership Category
pt_BR: Categoria Membership

en: Membership Period
pt_BR: Período de adesão

en: No. of Days
pt_BR: Nº de dias

en: Membership Limit
pt_BR: Limite Membership

en: Limited
pt_BR: Limitada

en: Unlimited
pt_BR: Ilimitado

en: Membership Amount
pt_BR: Membership Montante

en: Installment Plan
pt_BR: parcelamento

en: Select Instalment Plan
pt_BR: Selecione plano de prestação

en: Add Installment Plan
pt_BR: Adicionar Parcelamento

en: Signup Fee
pt_BR: Taxa de cadastro

en: Membership Description
pt_BR: Membership Descrição

en: Membership Image
pt_BR: Membership imagem

en: Save Membership
pt_BR: Salvar filiação

en: Instalment Amount
pt_BR: Montante de cada Amortização

en: Instalment Period
pt_BR: Período Instalment

en: Add Instalment Plan
pt_BR: Adicionar plano de prestação

en: Instalment Plan
pt_BR: plano de prestação

en: SignUp Fee
pt_BR: Taxa de cadastro

en: Activities
pt_BR: Atividades

en: View Activity
pt_BR: Visualizar Atividade

en: Select Activity
pt_BR: Selecionar Atividade

en: Add Expense
pt_BR: Adicionar Despesa

en: Expense List
pt_BR: Lista de despesa

en: Supplier Name
pt_BR: Nome do Fornecedor

en: Paid
pt_BR: Pago

en: Part Paid
pt_BR: parte pago

en: Unpaid
pt_BR: Não pago

en: Expense Entry
pt_BR: Entrada de Despesas

en: Expense Amount
pt_BR: Montante de despesas

en: Expense Entry Label
pt_BR: Etiqueta entrada de despesa

en: Add Expense Entry
pt_BR: Adicionar entrada de despesa

en: Create Expense Entry
pt_BR: Criar entrada de despesa

en: Income List
pt_BR: Lista de renda

en: income
pt_BR: Receita

en: Income label
pt_BR: rótulo de renda

en: Income Entry
pt_BR: Entrada de renda

en: Income Amount
pt_BR: Montante de receita

en: Income Entry Label
pt_BR: Etiqueta Entrada de renda

en: Add Income Entry
pt_BR: Adicionar Renda Entry

en: Create Income Entry
pt_BR: Criar Renda Entry

en: Generate Payment Invoice
pt_BR: Gerar Fatura Pagamento

en: Membership Payment List
pt_BR: Membros de lista de pagamento

en: Total Amount
pt_BR: Valor total

en: Add Income
pt_BR: Adicionar Renda

en: Title
pt_BR: Título

en: Pay
pt_BR: Pagamento

en: Discount :
pt_BR: Desconto (%)

en: Attendance Report
pt_BR: Relatório de Frequência

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Membership Report
pt_BR: Sócios

en: Membership Status Report
pt_BR: Relatório de status de membro

en: Payment Report
pt_BR: Relatório de pagamento

en: Strat Date
pt_BR: Strat Data

en: There is not enough data to generate report.
pt_BR: Não há dados suficientes para gerar relatório.

en: Membership report
pt_BR: relatório Membership

en: Membership by status
pt_BR: Participação de estatuto

en: Fee Payment Report By Month
pt_BR: Relatório de pagamento de taxa por mês

en: Staff List
pt_BR: Profissionais

en: Assign Role
pt_BR: atribuir Função

en: Select Role
pt_BR: Selecionar funcao

en: Specialization
pt_BR: Especialização

en: Save Staff
pt_BR: Salvar Staff

en: Staff Member Name
pt_BR: Nome Staff Member

en: Role
pt_BR: Função

en: Staff Member Email
pt_BR: Email Staff Member

en: Logging you in
pt_BR: A iniciar sessão

en: Login
pt_BR: Entrar
