Gym Master - en to it translation catalogue (621 entries)

en: Add Activity
it: Aggiungere Activity

en: Success! Record Saved Successfully.
it: Successo! Record salvato.

en: Success! Record Deleted Successfully
it: Successo! Record eliminato con successo

en: Edit Activity
it: Modifica Attività

en: Success! Record Updated Successfully.
it: Successo! Record aggiornato con successo.

en: Success! Record Saved Successfully.Please login again to see changes.
it: Successo! nuovo record salvati Successfully.Please login per vedere i cambiamenti.

en: Add Class Schedule
it: Aggiungere Orario

en: Success! Record Saved Successfully
it: Successo! Record salvato con successo

en: Error! There was an error while updating,Please try again later.
it: Errore! Si è verificato un errore durante l'aggiornamento, Si prega di riprovare più tardi.

en: Edit Class Schedule
it: Modifica Orario

en: Success! Record Updated Successfully
it: Successo! Record aggiornati correttamente

en: Success! Staff Member Deleted Successfully.
it: Successo! Il personale membro eliminato correttamente.

en: Weight Report
it: Rapporto peso

en: Day
it: Giorno

en: Thigh Report
it: coscia Rapporto

en: Height Report
it: altezza Rapporto

en: Chest Report
it: petto Rapporto

en: Waist Report
it: Rapporto vita

en: Arms Report
it: Arms Rapporto

en: Fat Report
it: Rapporto Fat

en: Not Paid
it: Non pagato

en: Partially Paid
it: arzialmente pagato

en: Membership Reminder Alert!
it: L'adesione Reminder Alert!

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: You are not authorized to access that location.
it: Non sei autorizzato ad accedere a tale posizione.

en: Class
it: Classe

en: Present
it: presenta

en: Absent
it: Assente

en: Staff Member
it: Membro del personale

en: Success! Settings Saved Successfully.
it: Successo! Impostazioni salvate con successo.

en: Success! Settings Saved successfully.
it: Successo! Impostazioni salvate con successo.

en: Add Accountant
it: Aggiungere Accountant

en: Success! Record Successfully Saved.
it: Successo! Record salvato.

en: Edit Accountant
it: Modifica Accountant

en: Success! Accountant Deleted Successfully.
it: Successo! Ragioniere eliminato correttamente.

en: Add/Remove Category
it: Aggiungi / Rimuovi Categoria

en: enter category name
it: inserire il nome categoria

en: Add Category
it: Aggiungi categoria

en: Category
it: Categoria

en: Action
it: Azione

en: Delete
it: Cancella

en: Close
it: Chiudi

en: Add/Remove Instalment Plan
it: Aggiungi / Rimuovi Piano rata

en: Enter Duration Number
it: Inserisci numero Durata

en: Select Duration
it: Selezionare Durata

en: Days
it: Giorni

en: Week
it: Settimana

en: Month
it: Mese

en: Year
it: Anno

en: Plan
it: Piano

en: Add/Remove Role
it: Aggiungi / Rimuovi ruolo

en: Enter Role
it: Inserisci Ruolo

en: Add Role
it: Aggiungere Ruolo

en: No roles added
it: Nessun ruolo aggiunti

en: Add/Remove Specialization
it: Aggiungi / Rimuovi specializzazione

en: Enter Specialization
it: Inserisci Specializzazione

en: Add/Remove Interest
it: Aggiungi / Rimuovi interesse

en: Enter Interest
it: Inserisci interesse

en: Add Interest
it: aggiungere interesse

en: Interest
it: Interessi

en: No record added yet
it: Nessun record aggiunto ancora

en: Add/Remove Source
it: Aggiungi / Rimuovi Fonte

en: Enter Source
it: Inserisci Fonte

en: Add Source
it: Aggiungi Centro

en: Source List
it: Elenco sorgenti

en: Add/Remove Levels
it: Aggiungi / Rimuovi Livelli

en: Enter Level
it: Inserisci Livello

en: Add Level
it: Aggiungere Livello

en: Levels
it: grafici,

en: Activity
it: Attività

en: Sets
it: Imposta

en: Reps
it: Ripet.

en: KG
it: 220 kg

en: Rest Time
it: {0}14:00 {/0}{1}Riposo{/1}

en: Kg
it: 220 kg

en: Your Workout
it: l'allenamento

en: No Workout assigned for today.You can add data from below.
it: Nessun allenamento assegnato per today.You può aggiungere i dati dal basso.

en: Level
it: Livello

en: Select Level
it: Selezionare Livello

en: Category List
it: Lista categoria

en: Edit/Delete Measurement
it: Modifica / Elimina di misura

en: Image
it: Immagine

en: Measurement
it: Misura

en: Result
it: Risultato

en: Record Date
it: Data di registrazione

en: No Data Found.
it: Nessun dato trovato.

en: Add/Remove Event Place
it: Aggiungi / Rimuovi Luogo

en: Enter Place Name
it: Inserire nome di luogo

en: Add Place
it: Aggiungi luogo

en: Place Name
it: Nome del luogo

en: Group Members
it: Membri del Gruppo

en: No Members Assigned Yet.
it: Nessun membri assegnati Ancora.

en: Add Payment
it: Aggiungere pagamento

en: Paid Amount
it: Importo pagato

en: Payment By
it: pagamento con

en: Cash
it: Contanti

en: Cheque
it: Dai un'occhiata

en: Bank Transfer
it: Trasferimento bancario

en: Invoice
it: Fattura

en: Issue Date
it: Data di pubblicazione

en: Status
it: Stato

en: Payment To
it: pagamento a

en: Bill To
it: Fattura a

en: Membership Type
it: Tipo di appartenenza

en: Sign Up Fee
it: Registrati Fee

en: Membership Fee
it: Quota associativa

en: Total
it: Totale

en: Subtotal :
it: Totale parziale :

en: Payment Made :
it: Pagamento fatto :

en: Due Amount  :
it: Importo dovuto :

en: Payment History
it: Cronologia pagamenti

en: Date
it: Data

en: Amount
it: Importo

en: Method
it: Metodo

en: Invoice Entries
it: voci della fattura

en: Entry
it: INGRESSO

en: Price
it: Prezzo

en: Username
it: Nome utente

en: Grand Total :
it: Somma totale :

en: Print
it: Stampa

en: Notice Detail
it: Dettaglio nota

en: Notice Title
it: Titolo del Bando

en: Notice Comment
it: Avviso Commento

en: Notice For
it: Avviso Per

en: Start Date
it: Data di inizio

en: End Date
it: Data di fine

en: Assign Workout
it: assegnare allenamento

en: success! Record Saved Successfully.
it: successo! Record salvato.

en: Error! Workout days data couldn't saved.Please try again.
it: Errore! giorni di allenamento i dati non potevano saved.Please riprovare.

en: Error! Record couldn't saved.Please try again.
it: Errore! Record non poteva saved.Please riprovare.

en: View Workout
it: vista allenamento

en: Error! Workout days daya couldn't saved.Please try again.
it: Errore! Allenamento giorni Daya non poteva saved.Please riprovare.

en: Success! Record Deleted Successfully.
it: Successo! Record eliminato con successo.

en: Success! Attendance Saved Successfully.
it: Successo! La partecipazione salvato.

en: Error! Please Select Member/Staff-Member.
it: Errore! Selezionare Utente / Staff-Stati.

en: Add Workout
it: Aggiungere allenamento

en: Add Measurement
it: Aggiungere misura

en: Edit Measurement
it: Modifica di misura

en: Test Email
it: Test e-mail

en: Add Group
it: Aggiungere gruppo

en: Success! Group Added Successfully.
it: Successo! Gruppo inserita correttamente.

en: Edit Group
it: Modifica gruppo

en: Add Member
it: Aggiungi utente

en: Edit Member
it: Modifica Utente

en: Success! Member activated successfully.
it: Successo! Gli attivato con successo.

en: Success! Message Sent Successfully.
it: Successo! Messaggio inviato con successo.

en: Error! Message Couldn't be Sent, Please Try Again.
it: Errore! Il messaggio non è stato possibile inviare, riprova.

en: Success! Message Deleted Successfully.
it: Successo! Messaggio cancellato con successo.

en: Success! Api Key Saved successfully.
it: Successo! Api chiave salvata con successo.

en: Success! Api Key Updated successfully.
it: Successo! Api chiave aggiornata con successo.

en: Success! Mail Synchronize Successfully Done.
it: Successo! Posta Sincronizza fatto con successo.

en: Campaign Tests Not Sent!
it: I test campagna non inviato!

en: Campaign Tests Sent!
it: I test campagna inviato!

en: Error! Record Not Saved.Please Try Again.
it: Errore: Opzioni non salvate, per favore riprova.

en: Success! Record Successfully Updated.
it: Successo! Record aggiornato con successo.

en: Error! Record Not Updated.Please Try Again.
it: Errore! Record non Updated.Please Try Again.

en: Success! Record Deleted Successfully Updated.
it: Successo! Record eliminato aggiornato con successo.

en: Add Nutrition Schedule
it: Aggiungere Nutrizione Schedule

en: Success
it: Successo

en: Error! Nutrition data couldn't saved.Please try again.
it: Errore! i dati nutrizionali non potevano saved.Please riprovare.

en: Error! Nutrition Schedule couldn't saved.Please try again.
it: Errore! Nutrizione pianificazione non potrebbe saved.Please riprovare.

en: View Nutrition Schedule
it: Vista Nutrizione Schedule

en: Error! New password and confirm password does not matched.Please try again.
it: Errore! Nuova password e confermare la password non matched.Please riprovare.

en: Success! Password Updated Successfully
it: Successo! Password updated successfully

en: Error! Current password is wrong.Please try again.
it: Errore! Password attuale è wrong.Please riprovare.

en: Error! Email-id already exists.Please try again.
it: Errore! E-mail-id già exists.Please riprovare.

en: Registration completed successfully. Please Check email
it: Registrazione completata con successo. Si prega di check-mail

en: Add Membership
it: Aggiungi iscrizione

en: Error! There was an error while saving,Please try again later.
it: Errore! Si è verificato un errore durante il salvataggio, Si prega di riprovare più tardi.

en: Edit Membership
it: Modifica iscrizione

en: Success! Activity Successfully Assigned.
it: Successo! Attività assegnata con successo.

en: Success! Activity Unassigned Successfully.
it: Successo! Attività non assegnata con successo.

en: Success! Payment Added Successfully.
it: Successo! Il pagamento inserita correttamente.

en: Success! Payment Record Deleted Successfully.
it: Successo! Pagamento record eliminato con successo.

en: Success! Payment Successfully Completed.
it: Successo! Il pagamento completato con successo.

en: Paypal Payment IPN save failed to DB.
it: Il pagamento di Paypal IPN save non è riuscito a DB.

en: Add Staff Member
it: Aggiungere Staff Member

en: Edit Staff Member
it: Modifica Staff Member

en: Sorry, Your account is expired.
it: Siamo spiacenti, il tuo account è scaduto.

en: Error! Your account not activated yet!
it: Errore! Il tuo account non è ancora attivo!

en: Invalid username or password, try again
it: Nome utente o password erratai, riprovi

en: Not Taken
it: Non preso

en: Members
it: Membri

en: Staff Members
it: Membri dello staff

en: Accountants
it: I revisori

en: Administrator
it: Amministratore

en: No data available in table
it: Nessun dato disponibile nella tabella

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
it: Visualizzo da _START_ a _END_ di  _TOTAL_

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
it: 0 risultati

en: (filtered from _MAX_ total entries)
it: (Filtrata da _MAX_ iscrizioni totali)

en: Show _MENU_ entries
it: Mostra voci _MENU_

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Processing...
it: Elaborazione in corso...

en: Search
it: Cerca

en: No matching records found
it: nessuna corrispondenza trovata

en: First
it: Primo

en: Last
it: Ultimo

en: Next
it: Avanti

en: Previous
it: Precedente

en: activate to sort column ascending
it: attivare per ordinare colonna ascendente

en: activate to sort column descending
it: attivare per ordinare colonna discendente

en: Activity List
it: Elenco delle attività

en: Activity Name
it: Nome attività

en: Activity Category
it: Attività Categoria

en: Activity Trainer
it: Trainer di attività

en: Select Category
it: Seleziona categoria

en: Activity Title
it: Attività Titolo

en: Assign to Staff Member
it: Assegna a membro del personale

en: Select Staff Member
it: Selezionare Staff Member

en: Select Membership
it: Selezionare appartenenza

en: Save Activity
it: Salva attività

en: Profile Setting
it: Impostazioni profilo

en: Admin
it: Amministrazione

en: Personal Information
it: Dati personali

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Email
it: E-mail

en: Login Information
it: Informazioni di accesso

en: Password
it: parola d'ordine

en: Display Image
it: Visualizza immagine

en: Save Details
it: Salva Dettagli

en: Dashboard
it: Cruscotto

en: Group
it: Gruppo

en: Class & Nutrition Schedule
it: Orario delle lezioni & Nutrition

en: Class Schedule
it: Orario delle lezioni

en: Nutrition Schedule
it: Nutrizione Schedule

en: Member Management
it: Gestione Utente

en: Accountant
it: Contabile

en: Workout
it: allenamento

en: Daily Workout
it: allenamento quotidiano

en: Store & Products
it: Store & Prodotti

en: Product
it: Prodotto

en: Store
it: Negozio

en: Reservation
it: Prenotazione

en: Attendance
it: Presenti

en: Payment
it: Pagamento

en: Membership Payment
it: Pagamento abbonamenti

en: Income
it: Entrata

en: Expenses
it: Spese

en: Message
it: Messaggio

en: Newsletter
it: Notiziario

en: Notice
it: Nota

en: Report
it: Segnala

en: Email Settings
it: Impostazioni e-mail

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: Access Right
it: Accesso a destra

en: Class List
it: Lista Class

en: Class Name
it: Nome della classe

en: Add
it: Aggiungere

en: Select Assistant Staff Member
it: Selezionare Assistente Personale Stati

en: Location
it: Posizione

en: Select Days
it: Seleziona i giorni

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Start Time
it: Orario di inizio

en: Select Time
it: Selezionare l'ora

en: End Time
it: Ora di fine

en: Add Time
it: Aggiungere Tempo

en: Save Class
it: Salva Class

en: Class Schedules
it: Orari di classe

en: Staff Name
it: NOME DELL'IMPIEGATO:

en: Starting Time
it: Tempo di partenza

en: Ending Time
it: Fine Tempo

en: Edit
it: Modifica

en: Member
it: Membro

en: Membership
it: L'appartenenza

en: Group List
it: List Group

en: Payment by month
it: Il pagamento per mese

en: There is not enough data to generate report
it: Non ci sono dati sufficienti per generare il rapporto

en: Member Attendance Report
it: Gli frequenza Rapporto

en: No of Member
it: No degli Stati

en: Staff Attendance Report
it: Personale frequenza Rapporto

en: Number of Staff Members
it: Numero di membri del personale

en: Staff Attendance
it: presenza del personale

en: Weight Progress Report
it: Progress Report peso

en: Waist  Progress Report
it: Progress Report della vita

en: Thigh Progress Report
it: Progress Report della coscia

en: Arms Progress Report
it: Progress Report Arms

en: Height Progress Report
it: Altezza Progress Report

en: Chest Progress Report
it: Progress Report petto

en: Fat Progress Report
it: Progress Report Fat

en: Version
it: Versione

en: Member since
it: Membro da

en: Profile
it: Profilo

en: Sign out
it: Esci

en: Settings
it: Impostazioni

en: System Settings
it: Impostazioni di sistema

en: Gym Name
it: Gym Nome

en: Starting Year
it: A partire Anno

en: Gym Address
it: Gym Indirizzo

en: Office Phone Number
it: Numero di Telefono ufficio

en: Country
it: Nazione

en: System Language
it: sistema Lingua

en: Set Language to RTL
it: Imposta lingua di RTL

en: Enable
it: consentire

en: Date Picker Language
it: Selezione data Lingua

en: Date Formate
it: data Formate

en: Calendar Language
it: Calendario Lingua

en: Cover Image
it: Immagine di copertina

en: Measurement Units
it: Unità di misura

en: Weight
it: Peso

en: Height
it: Altezza

en: Chest
it: Cassa

en: Waist
it: Vita

en: Thing
it: cosa

en: Arms
it: Braccia

en: Fat
it: Grasso

en: Member Privacy Setting
it: Gli Privacy Impostazione

en: Member can view other member's details
it: Gli possibile visualizzare i dettagli di altri membri

en: Staff Member can view own trainee member's details
it: Il personale membro può visualizzare i dettagli proprio membro del tirocinante

en: Paypal Setting
it: Paypal Impostazione

en: Enable Sandbox
it: Abilita Sandbox

en: Select Currency
it: Seleziona la valuta

en: Membership Alert Message Setting
it: Impostazione di appartenenza Messaggio di avviso

en: Enable Alert Mail
it: Abilita Avviso posta

en: Reminder Before Days
it: Ricordate Prima Giorni

en: Reminder Message
it: Messaggio promemoria

en: ShortCodes For Notification Mail Message
it: Shortcodes Per la notifica di messaggio di posta

en: Member Name
it: Nome del membro

en: Membership Name
it: Utente Nome

en: Membership Start Date
it: L'adesione Data di inizio

en: Membership End Date
it: L'adesione Data fine

en: Message Setting
it: Impostazione Messaggio

en: Member can Message To other's
it: Gli può messaggio ad altri di

en: Header & Footer Text
it: Intestazione e piè di pagina di testo

en: Left Header Text
it: Intestazione sinistra Testo

en: Footer Text
it: Piè di pagina

en: Save Settings
it: Salva le impostazioni

en: Access Right Settings
it: Accedere alle impostazioni destro

en: Menu
it: Menù

en: Attendence
it: attendence

en: Assigned Workouts
it: Allenamenti Assigned

en: Workouts
it: allenamenti

en: Fee Payment
it: tassa di pagamento

en: Expense
it: Spesa

en: Account
it: Conto

en: Subscription History
it: Storia di sottoscrizione

en: Save
it: Salva

en: Accountant List
it: Lista Accountant

en: Photo
it: Foto

en: Accountant Name
it: Nome Accountant

en: Accountant Email
it: ragioniere Email

en: Mobile No.
it: cellulare

en: Middle Name
it: Secondo nome

en: Gender
it: Sesso

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmine

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Contact Information
it: Informazioni di contatto

en: Home Town Address
it: Home Town Indirizzo

en: City
it: Città

en: Mobile Number
it: Cellulare

en: Phone
it: Telefono

en: Save Accountant
it: Salva Accountant

en: Workout Logs
it: schede di allenamenti

en: Select Member
it: Selezionare Utente

en: Description
it: Descrizione

en: End Date
it: Data di fine

en: Select workout activity to add on selected days
it: Selezionare l'attività di allenamento per aggiungere in determinati giorni

en: Step-1 Add Workout
it: Step-1 Aggiungi Workout

en: Step-2 Save Workout
it: Passo-2 Salva allenamento

en: Save Workout
it: Salva allenamento

en: Start From
it: Inizia da

en: TO
it: A

en: Day name
it: nome giorno

en: Workout Log
it: workout Log

en: No Record Found
it: Dati non disponibili

en: Member Goal
it: obiettivo membro

en: View Workouts
it: Vista Allenamenti

en: Member Attendance
it: Partecipazione membro

en: Select Class
it: Seleziona classe

en: Take/View Attendance
it: Prendere / Vista presenze

en: Save Attendance
it: Salva presenze

en: No record found.
it: Nessun record trovato.

en: Staff Attendance, Date
it: Il personale presenze, Data

en: Workout Daily
it: allenamento quotidiano

en: Workout List
it: Lista di allenamento

en: Result Measurement
it: Misurazione risultato

en: Select Result Measurement
it: Selezionare misurazione Risultato

en: Result Date
it: Data risultato

en: Save Measurement
it: Salva misura

en: Select Date
it: Seleziona data

en: Select Record Date For Today Workout
it: Selezionare Record Date per oggi allenamento

en: Note
it: Nota

en: Mobile
it: telefono cellulare

en: View
it: Visualizza

en: View Measurement
it: Vedi di misura

en: Email Setting
it: e-mail Impostazione

en: Port
it: porto

en: To
it: A

en: Group Name
it: Nome del gruppo

en: Group Image
it: Immagine del gruppo

en: Save Group
it: Salva gruppo

en: Total Group Members
it: Membri del Gruppo Total

en: Members List
it: Lista utenti

en: Member ID
it: gli ID

en: Address
it: Indirizzo

en: state
it: ↑ Stato

en: Zip code
it: Codice postale

en: Physical Information
it: I

en: Centimeter
it: Centimetro

en: Inches
it: Pollici

en: Percentage
it: Percentuale

en: More Information
it: Ulteriori informazioni

en: Add Staff
it: aggiungere il personale

en: Interested Area
it: area interessata

en: Select Interest
it: Selezionare interesse

en: Add/Remove
it: Aggiungi Rimuovi

en: Source
it: Sorgente

en: Select Source
it: Seleziona origine

en: Referred By
it: Riferito da

en: Inquiry Date
it: inchiesta Data

en: Trial End Date
it: Data di fine prova

en: Member Type
it: Tipo membro

en: Prospect
it: Prospettiva

en: Alumni
it: Alunni

en: Add Class
it: Aggiungi classe

en: Membership Status
it: L'adesione di stato

en: Continue
it: Proseguire

en: Expired
it: Scaduto

en: Dropped
it: Persi

en: Membership Valid From
it: L'appartenenza valido Da

en: First Payment Date
it: Prima data di pagamento

en: Save Member
it: Salva Stati

en: Joining Date
it: Unire Data

en: Expire Date
it: Data di scadenza

en: Activate
it: Attivare

en: Activated
it: Attivato

en: View Attendance
it: vista presenze

en: Member List
it: Lista dei membri

en: Go
it: Vai

en: View Member
it: Visualizza Profilo

en: Name
it: Nome

en: Mobile No
it: cellulare

en: Date Of Birth
it: Data di nascita

en: Moreinfo
it: Maggiori informazioni

en: MemberShip
it: L'appartenenza

en: Expiry Date
it: Data di scadenza

en: Classes
it: Classi

en: Interest Area
it: interesse:

en: Groups
it: Gruppi

en: Add Weight
it: Aggiungere Peso

en: Add Waist
it: Aggiungere vita

en: Add Thigh
it: Aggiungere coscia

en: Add Arms
it: Aggiungere Arms

en: Add Height
it: Aggiungere Altezza

en: Add Chest
it: Aggiungere Petto

en: Add Fat
it: Aggiungere Fat

en: Add Photo
it: Aggiungi foto

en: Membership Title
it: Nome quota:

en: Due Amount
it: Importo dovuto

en: Payment Status
it: Stato del pagamento

en: Compose Message
it: Scrivi messaggio

en: Compose
it: Scrivi

en: Inbox
it: Ricevute

en: Sent
it: Inviato

en: None
it: Nessuno

en: Subject
it: Soggetto

en: Message Comment
it: Messaggio Commento

en: Send Message
it: Invia messaggio

en: Inbox Messages
it: I messaggi di posta in arrivo

en: Message From
it: Messaggio da

en: Sent Messages
it: Messaggi inviati

en: Setting
it: ambiente

en: Sync Mail
it: sincronizzare la posta

en: MailChimp list
it: lista MailChimp

en: Select list
it: Selezionare la lista

en: Campaign list
it: lista campagna

en: Select Campaign
it: Selezionare campagna

en: Send Capmaign
it: Invia Capmaign

en: Campaign
it: Caratteristiche della campagna

en: MailChimp API key
it: chiave API MailChimp

en: Mailing list
it: mailing List

en: Add Notice
it: Aggiungere Avviso

en: Notice List
it: Lista Avviso

en: Notice Title
it: Titolo del Bando

en: All
it: Tutto

en: Comment
it: Commento

en: Nutrition Schdule List
it: Nutrizione Lista schdule

en: Select Nutrition to add on selected days
it: Selezionare la nutrizione per aggiungere in determinati giorni

en: Break Fast
it: colazione 3, 16

en: Mid-Morning Snacks
it: Metà mattina snack

en: Lunch
it: Pranzo

en: Afternoon Snacks
it: merende

en: Dinner
it: Cena

en: + Add Nutrition
it: + Aggiungi Nutrizione

en: Step-2 Save
it: Passo-2 Salva

en: Time
it: Tempo

en: Nutrition Schedule List
it: Lista Programma Nutrizione

en: Member Photo
it: Foto Utente

en: View Nutrition
it: vista Nutrizione

en: Add Product
it: Aggiungi prodotto

en: Products
it: Prodotti

en: Product List
it: Elenco prodotti 28

en: Product Name
it: Nome del prodotto

en: Product Price
it: Prezzo Prodotto

en: Product Quantity
it: prodotto Quantità

en: Account Settings
it: Impostazioni dell'account

en: Current Password
it: Password attuale

en: New Password
it: Nuova password

en: Confirm Password
it: Conferma password

en: Other Information
it: ALTRE INFORMAZIONI

en: Add Reservation
it: Aggiungere Prenotazione

en: Schedule
it: Programma

en: Reservation List
it: lista di prenotazione

en: Event Name
it: Nome evento

en: Event Date
it: Data evento:

en: Event Place
it: Luogo

en: Select Event Places
it: Seleziona evento Luoghi

en: Add or Remove
it: Aggiungi o rimuovi

en: Place
it: Posto

en: Sell Product
it: Vendita del prodotto

en: Sell Records
it: vendere dischi

en: Select Product
it: Seleziona prodotto

en: Quantity
it: Quantità

en: Gym Master - GYM Management Installation Wizard
it: Palestra Maestro - PALESTRA Gestione Installation Wizard

en: Database Setup
it: Configurazione del database

en: Database Name
it: Nome del database

en: Database Username
it: Database Nome utente

en: Database Password
it: password database

en: Fields are required.
it: I campi sono obbligatori.

en: System Setting
it: Impostazioni di sistema

en: System Name
it: Nome del sistema

en: Login Details
it: dettagli del login

en: Finish
it: Termina

en: Please Note :
it: Attenzione:

en: 1. It may take couple of minutes to set-up database.
it: 1. Si può prendere paio di minuti per set-up del database.

en: 2. Do not refresh page after to you click on install button.
it: 2. Non aggiornare la pagina dopo di aver fatto clic sul pulsante di installazione.

en: 3. You will be acknowledge with success message once after installation finishes.
it: 3. Sarete riconosce con il messaggio di successo una volta dopo termine dell'installazione.

en: 4. Click on install to complete the installation.
it: 4. Fare clic su Installa per completare l'installazione.

en: Congratulation
it: Congratulazioni!

en: Installation Completed Successfully
it: Installazione completata con successo

en: Click
it: Clic

en: here to redirect on 	login page.
it: qui per reindirizzare a pagina \ tlogin.

en: Member Registration
it: registrazione Utente

en: Select Joining Date
it: Seleziona Unire Data

en: Go Back
it: Torna indietro

en: Membership List
it: elenco dei soci

en: Membership Category
it: L'adesione Categoria

en: Membership Period
it: Periodo di Adesione

en: No. of Days
it: Numero di giorni

en: Membership Limit
it: L'adesione Limite

en: Limited
it: limited.

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Membership Amount
it: Importo iscrizione

en: Installment Plan
it: rata piano

en: Select Instalment Plan
it: Seleziona Piano rata

en: Add Installment Plan
it: Aggiungere Rata piano

en: Signup Fee
it: tassa di iscrizione

en: Membership Description
it: L'adesione Descrizione

en: Membership Image
it: L'adesione Immagine

en: Save Membership
it: Salva appartenenza

en: Instalment Amount
it: Importo Rata

en: Instalment Period
it: Periodo rata

en: Add Instalment Plan
it: Aggiungere Piano rata

en: Instalment Plan
it: Piano rata

en: SignUp Fee
it: tassa di iscrizione

en: Activities
it: Attività

en: View Activity
it: Vedi attività

en: Select Activity
it: Seleziona attività

en: Add Expense
it: Aggiungere Expense

en: Expense List
it: dell'elenco della spesa

en: Supplier Name
it: Nome del fornitore

en: Paid
it: Pagato

en: Part Paid
it: Parte a pagamento

en: Unpaid
it: non pagato

en: Expense Amount
it: Expense Importo

en: Expense Entry Label
it: Expense ingresso Label

en: Add Expense Entry
it: Aggiungere Expense Entry

en: Create Expense Entry
it: Creare spese Entry

en: Income List
it: Lista Entrate

en: income
it: annuo

en: Income label
it: etichetta reddito

en: Income Entry
it: reddito Entry

en: Income Amount
it: reddito

en: Income Entry Label
it: Reddito ingresso Label

en: Add Income Entry
it: Aggiungere reddito Entry

en: Create Income Entry
it: Creazione di Reddito Entry

en: Generate Payment Invoice
it: Genera fattura di pagamento

en: Membership Payment List
it: L'adesione Lista pagamento

en: Total Amount
it: Importo totale

en: Add Income
it: Aggiungere reddito

en: Title
it: Titolo

en: Pay
it: pagare

en: Discount :
it: sconto:

en: Attendance Report
it: La frequenza Rapporto

en: Reports
it: Rapporti

en: Membership Report
it: Rapporto Soci

en: Membership Status Report
it: L'adesione Status Report

en: Payment Report
it: pagamento Rapporto

en: Strat Date
it: Strat Data

en: There is not enough data to generate report.
it: Non ci sono dati sufficienti per generare report.

en: Membership report
it: rapporto di appartenenza

en: Membership by status
it: L'adesione in base allo stato

en: Fee Payment Report By Month
it: Tassa di pagamento Relazione Entro il mese

en: Staff List
it: Lista personale

en: Assign Role
it: Assegna ruolo

en: Select Role
it: Selezionare Ruolo

en: Specialization
it: Specializzazione

en: Save Staff
it: Salva personale

en: Staff Member Name
it: Nome Staff Member

en: Role
it: Ruolo

en: Staff Member Email
it: Personale membri E-mail

en: Logging you in
it: Accesso in

en: Login
it: Accesso
